Risk témata 2022+
Důležitost řízení rizik v bankovních institucích neustále roste. Banky musí fungovat ve stále turbulentnějším světě, kdy krizi střídá další krize a dřívější závislosti již neplatí. Skutečný průběh krizí se přibližuje hypotetickým stresovým scénářům, pokud není skutečnost ještě horší. Dramatický vzestup regulace celého finančního sektoru odstartovaný světovou finanční krizí stále není u konce a k tomu všemu je tu snaha regulátorů vyvažovat asymetrický vztah mezi klienty a finančními institucemi stále vyšší ochranou spotřebitele. Vedení bank si dnes více než kdy předtím uvědomuje, že právě díky efektivnímu řízení všech rizik se daří udržet ztráty plynoucí z bankovních aktivit na akceptovatelné úrovni a dosahovat stanovené obchodní cíle i při volatilních trzích a měnícím se prostředí regulace.
Zajímá vás, jaká risk témata ovlivňující chod celé banky budou pro banky, resp. útvary řízení rizik klíčová v následujících dvou letech?
Začít se musí u základních bankovních předpisů, které určuje již několik desetiletí Basel Committee. Evropská Komise publikovala dne 27.11.2021 svůj legislativní balíček, který implementuje a finalizuje reformy Basel III, také označované jako Basel IV. Balíček obsahuje tři hlavní části, a to implementaci Basilejských reforem (Basel IV), oblast udržitelnosti a posílení dohledu. První z těchto tří částí je pokryta novelou obezřetnostního nařízení, která je označována jako CRR3. Obsahuje zejména nová pravidla pro úvěrové riziko, CVA riziko, operační riziko, tržní riziko a tzv. output floors. Účinnost těchto změn je ohlášena na 1.1.2025. V následujících letech tedy banky zasáhne finální vlna revize v podobě Basel 4 balíčku překlopeného do CRR3 a CRD 6.
Následující dva roky jsou taky klíčové pro dokončení implementace pravidel pro rezoluci neboli MREL. Nejde jen o potřebu dalšího navýšení eligible liabilities, ale s touto regulací je spojeno obrovské množství požadavků na reporting a nastavení procesů.
Společenská odpovědnost a udržitelnost se staly jedním z důležitých témat současnosti. Principy ESG (environmentální, sociální a vnitřní řízení) představují novou výzvu, před kterou jsou finanční instituce postaveny: z pohledu budování vlastní image, nových rizik, kterým jsou vystavena jejich portfolia, i nových regulatorních požadavků.
Silným risk tématem budou také hrozby v oblasti kreditního rizika, kterým musí banky v této turbulentní době čelit. Jen co se zmapovali rizika spojená s Covid19, je tu válka na Ukrajině a s ní spojené dopady do bankovních portfolií. Jak se budou tato rizika účetně vykazovat?
Oblast AML je v současné době vedle obezřetnostní regulace a dohledu odborné péče hlavní prioritou v rámci dohledu bankovního sektoru. S ohledem na reputační i finanční rizika spojená s nedostatečným řízením AML rizik je prioritou útvarů řízení rizik neustále zefektivňovat procesy a kvalitu pracovníků tak, aby byl systém prevence dostatečně odolný.
To není určitě kompletní výčet témat, které budou rezonovat riskařským světem. Model risk management je v době, kdy jsou zásadní činnosti v bance závislé na modelech klíčový. Stejně tak živá oblast rizika předčasného splácení zasluhuje náležitou pozornost.
Chcete detailně diskutovat zmiňovaná témata, které rezonují a budou rezonovat bankovním světem minimálně v následujících dvou letech?
Pokud ano, rezervujte si své místo na kurzu Amenity Academy Risk témata pro manažery 22-24 pod vedením Marka Féra, člena představenstva ČSOB Asset Management, výkonný manažera útvaru Řízení finančních rizik ČSOB a člena České bankovní asociace v rámci regulační komise.